4-5 Yaş Arası Çocuk - Dinleme ve İlgi

5 yaş çocukları artık daha çabuk karar verebilirler. 4 yaşındakiler yarım bırakılan bir şeye duyarsızken, 5 yaş çocuğu başladığı şeyi bitirmeyi çok sever.


4-5 Yaş Arası Çocuk - Anlama

5 yaşındaki çocuğunuz sağını, solunu, önünü, arkasını bilir. Bunun yanında Sabah-öğle-akşam, dün-bugün-yarın kavramlarını da bilir. Söylenenlere inanır, eleştirileri anlar. Çocuğunuza doğru ve yanlış davranışların neler olduğunu öğretin ve kurallara uymasını isteyin. Kurallara uymadığı zaman başına gelecekleri ona tane tane ve mantıklı biçimde, geçiştirmeden anlatın. Sizi anlayacaktır.

4-5 Yaş Arası Çocuk - Sesler ve Konuşma

5 yaş çocukları basit hikâyeler anlatır, dil bilgisi kurallarına uygun konuşur. Çocuğunuzun kurduğu anlamlı cümleler sayesinde insanlarla olan kişisel ve sosyal ilişkileri artmıştır. Taleplerini rahatça dile getirir. 0-9 arası rakamları tanır, 20’ye kadar rahatça sayabilir. Ezbere şiir okumaktan, şarkı söylemekten, şarkıya eşlik etmekten hoşlanır. Tekerlemeler, maniler en sevdiği şeylerdir. Yetişkinler gibi uzun cümleler kurmak ister, bunun için çabalar.

4-5 Yaş Arası Çocuk - Sosyal Yetenekler

Bu yaşlardaki çocuk düşüncenin, bireysel-toplumsal ilişkilerin, benlik kavramının; evde, okulda ve toplum içinde uyumun önemli olduğu görülür ve kendisini ona göre konumlandırmaya, dil becerilerini de buna yönelik kullanmaya çalışır. Çocuk için "altın yaş" olarak nitelendirilen 5 yaş bir dönemin bitişi, yeni bir dönemin başlangıcıdır. Daha bilgili ve olgun bir birey gibi olan 5 yaş çocuğu, çevresine karşı uyumlu ve arkadaşça bir yaklaşım içindedir. Kendi kendine yetebilir, daha dengelidir. Kendi yeteneklerinden en iyi biçimde yararlanmak ister; hak ettiği görev ve ödüllere sahip olmaktan hoşlanır. Yüksek derecede sosyalleşmiş, birey kimliğini kazanmış, gelişime açık, genç ve enerji dolu bir küçük insandır. Kas becerileri gelişmiştir. Toplumla, kendi benliği arasında bir ilişki oluşturur. Güçlü duygularla başa çıkmayı, bir miktar öğrenmiştir. Soğukkanlı kalabilir. Öfke krizlerine, erken yaşlardaki gibi kolay kapılmaz. Yabancılarla bir yere gitmemesini, onlardan bir şey almamasını tembihleyin. Size ulaşabileceği bir telefon numarasını öğretin. Eğer anaokuluna gidiyorsa, okuldaki aktivitelere katılımını destekleyin. Gününü anlattırın. İyi davranışlarını takdir edin, böylece bu davranışlar kalıcı olacaktır.

4-5 Yaş Arası Çocuk - Diğer Değişiklikler

Yemek saatlerinde sağlıklı, besleyici öğün ve ara öğünlerle gıda gereksinimlerini karşılamasını sağlayın. Büyümesine katkısı olmayan, gereksiz, şekerli, yağlı, boyalı, kalori içeren gıdalardan çocuğunuzu uzak tutun. Yemek hazırlığında yardım etmeyi çoğu çocuk zevkle yapar, işin içine katıldığı zaman daha zevkle de yiyecektir. Fakat istemiyorsa onu zorlamayın. Aşırı televizyon izlemenin çocuklar üzerindeki olumsuz etkisi iyi bilinmektedir. Tablete ve TV’ye aşırı duyarlılık geliştirmesini engelleyin. Eğer bisiklet aldıysanız, güvenle binebileceği yerleri gösterin, kalabalık ve trafiği yoğun olan cadde ve sokaklarda bisiklete binmesine izin vermeyin. Mutlaka kask giymesini sağlayın.