31-32-33 Aylık Çocuk - Dinleme ve İlgi

Bebeğinizle birlikte oynayın, el çırpın, şarkılara eşlik edin, dans edin. Birlikte müzik dinleyin. Ritim duygusu içseldir, doğuştan gelir, ama şarkı sözleri ve müzik üretme yeteneği öğrenilebilir şeylerdir. Onunla çocuk müzikleri dinlediğiniz gibi, sevdiğiniz her tür müziği dinleyebilirsiniz. Ona ses çıkarabileceği eşyalar verin. Yaşına uygun minik bir müzik aleti alın. Birlikte müzik yapın.


31-32-33 Aylık Çocuk - Anlama

Bebeğiniz gün içinde yapılan rutin işleri anlar, başkalarına nasıl davranması gerektiğini de sizden öğrenir. Ev işlerine yardım etmek ister. Bebeğiniz bu aylarda duyguları idrak etmeye başlar. Annesinin neden kızgın, babasının neden üzgün olduğunu merak eder. Hissetmenin doğal olduğunu ve bunu herkesin yaptığını ona açıklayın. Yaşıtı bir çocuk ağlıyorsa, bunun neden olabileceğini ona basit şekilde açıklayın. Empati duygusunun gelişmesi için bebeğinize örnek olun. Ona güven verin, koruyup sevdiğinizi belli edin. Birine yardım etmeyi, nazik olmayı, güler yüzlü olmayı, teşekkür etmeyi, lütfen demeyi sizden öğrenir. Sizi taklit etmeye devam edecektir. Ona sevgi göstermeniz, güven vermeniz, emniyete almanız temelde iyi ve mutlu bir çocuk olmasını sağlar. Bunları yaptıysanız, aile üyelerinin onu koruyup sevdiğini anlar, bilir. Sevgi ve güveni anlar.

31-32-33 Aylık Çocuk - Sesler ve Konuşma

Bebeğiniz artık çoğul sözcükler kullanmaya başlamıştır. Bebeğiniz yaklaşık (fazla ya da az) 300 sözcük bilir. Bebeğiniz olayları sırasıyla anlatabilir, yaşını ve cinsiyetini bilir.

31-32-33 Aylık Çocuk - Sosyal Yetenekler

Bebeğinizin ağlama krizleri ve yabancılara soğukluğu azalır. Gözlüğünüz ya da çantanız, onun gözünde yetişkin olmayı simgeler ve çok hoşlanır. Bu tür oyunlar hayatı anlamasına yardımcı olur. Oyuncaklarıyla sizi ve ev işlerini taklit eder. Rol yapmayı sever ve dener. Bunun için ona kendi eşyalarınızı ödünç verebilirsiniz. Ev işlerini taklit almak en sevdiği rol model oyunlardan biri olduğu için erişkin biri gibi yemek yapmayı, temizlik yapmayı ister. Oyun, onun dünyayı anlamasının en iyi yoludur. Herhangi bir oyun grubunda ya da oyun merkezinde, evcilik köşesi daima en gözde olandır. Bebeğinizin yetişkinleri taklit ederek rol yapması, kendini başkasının yerine koyması, en önemli oyunlardan biridir. Gözlemlediği hemen herkesin rollerini deneyecektir. Yetişkin rollerine bürünmek hoşuna gider, ama çeşitli meslek gruplarının kimliklerine bürünmek, örneğin asker ya da hostes olmakla ilgilenmezler. Bunu yerine eski bir çantanızı, gözlüğünüzü, ayakkabınızı ona verebilirsiniz. Bu tür roller hayatı keşfetmesine ve hayal gücünün doğru biçimde gelişmesine olanak sağlar. Bu aylarda bebeğiniz suçluluk duygusu geliştirir, suçunu sahiplenir. Yine bu aylarda oyun grubu içinde, sevdiği bir arkadaş edinmesi normaldir. Oyun oynarken işbirliği yapabilir, oyuncaklarını paylaşır. Buna rağmen kıskançlık belirtileri de fazla olabilir.

31-32-33 Aylık Çocuk - Diğer Değişiklikler

TV hiçbir zaman sizin kadar iyi ve ideal bir bakıcı, gözetmen, öğretmen ve oyun arkadaşı olamaz. İzleyecekse yalnız kalarak saatlerce değil, sizin yanınızda kısa bir süre izlemelidir. Günde yarım saati geçmeyin. Yaşına uygun, eğitici ve eğlenceli programları tercih edin. Fazla TV izlemek, çocuğunuzun sosyal faaliyetlerini ve kabiliyetlerini tabir-i caizse sıfırlar. Kazanımlarını kaybetmemek için buna kesinlikle izin vermeyin. Oyuncaklar, büyüme sürecinde enerji patlaması yaşayan çocukları sağlıklı biçimde yoracak, bedensel ve zihinsel aktiviteye sokacak ve gelişen zihnini zorlayacak biçimde seçilmelidir. Bebeğiniz sizi taklit ederek çizmeyi ve kalem tutmayı öğrenir. Boyaları gelişi güzel kullanır ama ondan tam anlamıyla bir resim yapmasını beklemeyin. Onun hoşlanıp hoşlanmadığını gözeterek parmak boyası ve büyük bir boy kâğıt verin. (En az A3 boyutunda olsun.) Kullanılmış çıktıların temiz kâğıtları ve müsveddeler de idealdir. Bu oyunun için fırça kullanmaktan daha yararlıdır. Su ve kille oynuyormuş gibi resim yapar. Hepsini bastırdığı için siyahı çok sevebilir. Tüm renklerle deney yapmasına müsaade edin. Çizgiler çizebilir. Bu yaşın ana odak noktası kâğıda boya sürmektir. Anlamlı bir resim çizmesi için onu zorlamayın. Bebeğinizin istediği sıklıkta ve şekilde çizmesine, karalamasına izin verin. Sıkılınca ara vermesini sağlayın. Artistik girişimi önündeki kâğıt ile sınırlı kalsın. Etrafı çok fazla dağıtmaması için onu gözlemleyin ve telkin edin. Siz ne kadar isteseniz de o duvarlara, yerlere, başka yüzeylere çizecektir. O nedenle birkaç kez temizlik yapmaya hazır olun. Bu yüzden kolay silinen boyaları tercih edebilirsiniz. Fakat kesinlikle kalemleri ağzına sokmasına, yemesine izin vermeyin. İyi dengeli binilebilen, üç tekerlekli bisiklet, toplar, çocuklara uygun boyalar, müzik aletleri davul, darbuka, tambur gibi çalgılar alın. Ev işlerini taklit etmesine müsaade edecek çocuk boyu replikalar, evcilik oyunu setleri, çay partileri, ütü, alışveriş, tamir, doktorculuk vb. şeylerin tematik setler, inşaat oyuncakları, otomobiller, yutmayacağı büyüklükte yapboz ve Lego’lar, geometrik şekiller, renkli ve hareketli kitaplar da onun için idealdir. Bebeğiniz için yaşına uygun ve kendisine zarar vermeyecek hobi malzemeleri seçin. Denediği şeylerin güvenli olmasını gözetin. Geliştirmeye çalıştığı yeni malzemeler için onu motive edip, yüreklendirin. Bebeğinizin hayali arkadaşının yanı sıra komut ve emirler verdiği, kişileştirdiği ve bu oyunun bir başka çeşidini oynadığı bebek ya da hayvanı olabilir. Onu disipline etmeye çalıştığını, kızıp bağırdığını görürseniz şaşırmayın. Kendini yetişkin yerine koyduğundan, ebeveynliğin her yönünü denemesi normaldir. Bu nedenle yumuşak tüylü oyuncakları, oyuncak bebekleri çok “bebekçe” diye ya da sadece kızlara uygun olduğunu düşündüğünüz için reddetmeyin. Yaşına uygun oyuncaklar, rol yapmasına müsaade eden pelüşler, bebekler onun fiziksel ve zihinsel gelişimini destekler.