21 Aylık Çocuk - Dinleme ve İlgi

21 Aylık bebeklerde sosyal dinleme / konuşma başlar.


21 Aylık Çocuk - Anlama

Bebeğinizle nesne devamlılığı, sakla / bul, “top hangi elimde?” tarzı oyunlar oynamaya devam edin. Algısı giderek gelişecektir. Basit görevleri uygulaması ve sınırlara uyması için bebeğinizi teşvik edin. Ona dolaptan getirebileceği bir şeyi getirmesini söyleyin. Sizi anlayacak ve talimatınızı yerine getirecektir.

21 Aylık Çocuk - Sesler ve Konuşma

Bebeğiniz öpücük verebilir. Sizi heyecanla öper. “Ben”, “o” kavramlarını anlamaya başlar. İfade edici dil gelişimi devam eder.

21 Aylık Çocuk - Sosyal Yetenekler

Çocuğunuzdan gereğinden fazla şey beklemeyin ve mantıklı olun. Başa çıkmakta zorlanacakları durumlarda kalmalarına izin vermeyin. Eğer aşırı derecede hırçınlık yapıyorsa, oyunun kesilmesi gerekmektedir. Dışarı çıktığında bebeğinizin uyumlu davranması için bazı ipuçları: Başkaları önünde onu azarlayıp utandırmayın. Fakat çevreye rahatsızlık veriyorsa buna kayıtsız da kalmayın. Onu bir kenara çekip, sakin bir dille nasıl davranması gerektiğini hatırlatın. Mantıksız isteklerine boyun eğmeyin. Çocuğunuzu yanlış hareket ettiği durumlarda tekrar doğrusuna yönlendirin. Bu yaşlarda “Hayır” kelimesi genellikle işe yaramaz. Eğer market arabasına binmek istiyorsa, ona izin verin. Fakat ağlamaması için, ona muzu ya da elmayı bulma görevini verin. Marketteki eşyalar hakkında konuşun, oyalayın. Çok geniş ve kalabalık bir grup kurmayın. Yürüme çağındaki çocuklar için bir gözetmen yetişkin mutlaka olmalıdır. Hafif çekişmelere müdahale etmeyin. Aralarındaki sosyal ilişki ve iletişim bu tarz mücadelelerle kurulur. Kazanmak, kaybetmek sosyal oyun gruplarının doğal yönleridir. Bazen de beraberlik olur. Utangaç bir çocuk bile, durumdan kurtulmanın yolunu bilebilir. Ortama uyum sağlar. Oyun grupları için ipuçları: İki çocuğu ayırmak gerekirse, bu noktada tarafsız ve sakin olun. İkisini birbirinden uzaklaştırın, farklı faaliyetlere yönlendirin. Göz teması kurun, gülümseyin, oyunlarını tasdikleyin. Yorgunluk belirtileri gösteriyorsa, oyun oynaması için onu zorlamayın. Oyuncaklarını eşit şekilde dağıtın, hatta mümkünse aynı oyuncaktan hepsine verin. Böylece paylaşma krizleri çıkmayacaktır. Dışarı çıkmadan önce dışarıda ne yapacağınızı, ne kadar duracağınızı, sırayla nerelere gideceğinizi ona anlatın. Beklentilerinizi ona açıkça ifade edin. Dışarda sıkılabilir, yorulabilir, acıkabilir. Sağlıklı alternatiflere yönelerek dışarda bu ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

21 Aylık Çocuk - Diğer Değişiklikler

Güvenli olduğu sürece, bebeğinizin merakını tatmin etmesine müsaade edin.Gece uykularında emziği bırakmasını sağlamak için çaba sarf edin. Bu ay kâbuslar başlayabilir. Korkarak uyanabilir. Onu konuşarak ve okşayarak sakinleştirin. Gece terörü, kâbus görmekle aynı şey değildir. Uyanık halde ağlar, bağırır, çığlık atarsa bu gece terörüdür. Bu sık sık gerçekleşiyorsa mutlaka doktorunuza danışın.

21 Aylık Çocuk - Aşılar

Gecikmiş bir aşınız yoksa 2 yaşına kadar herhangi bir aşınız yok.