BEBEĞİNİZE DEMİR DAMLASI

Demir Gibi Türkiye’ Projesi kapsamında, 834 bin bebeğe ücretsiz demir desteği…

Sağlık Bakanı Recep Akdağ:”4-12 aylık bebeklerini, sağlık ocakları veya ana çocuk sağlığı merkezlerine götüren tüm vatandaşlarımız, bebekleri için ücretsiz demir damlası uygulamamızdan yararlanabiliyorlar”

Sağlık Bakanlığı’nca 1 Mart 2004 tarihinde başlatılan, ‘Demir Gibi Türkiye’ projesi başarıyla sürdürülüyor. Proje kapsamında 4-12 aylık tüm bebeklere ‘ücretsiz demir damlası’ desteği verilmesi hedefleniyor.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, projenin tüm Türkiye’de başarıyla sürdüğünü belirterek, Bakanlığı’nca 15 Temmuz 2005 itibariyle, 834 bin bebeğe ücretsiz demir desteği sağlandığını bildirdi.

Demir eksikliği anemisinin günümüzde en sık görülen halk sağlığı sorunlarından birisi olduğunu vurgulayan Akdağ, anne ve babalara çağrıda bulunarak;

“4-12 ay grubundaki bebeklerinizi, ana çocuk sağlığı merkezlerimiz ile sağlık ocaklarımıza getirerek, ücretsiz demir damlası desteği almalarını sağlayınız. ‘Demir Gibi ve Sağlıklı Bir Türkiye’ projemize göstereceğiniz ilgi, Türkiye’nin geleceğini emanet edeceğimiz bebek ve çocuklarımızın daha sağlıklı büyümesinde önemli bir yer tutacaktır” dedi.

‘DEMİR GİBİ TÜRKİYE’ PROJESİ İLE SAĞLIKLI YARINLAR…

‘Demir Gibi Türkiye’ projesi ile 4-12 ay arası her bebeğe koruyucu amaçlı ücretsiz demir desteği ve 13-24 ay arası anemi saptanan bebeklere demir tedavisi sağlandığını ifade eden Akdağ,

“Bugüne kadar 831 bin 250 normal ve 3 bin 333 prematüre bebeğimize koruyucu amaçlı ücretsiz demir desteği sağladık. 161 bin 514 bebeğimizin ise tedavisini gerçekleştirdik.Toplumun her kesiminin projeye olan duyarlılığı, yaptığımız çalışmalara güç katacak ve binlerce bebeğimizin sağlıklı büyümesine katkıda bulunacaktır” dedi.

ALLAH’IN İNSANLARA BAHŞETTİĞİ MUCİZEVİ BİR BESİN; ‘ANNE SÜTÜ’

Yenidoğan ve bebeklik döneminde yaşanan demir eksikliği anemisi ile mücadelede, anne sütünün önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Akdağ, doğadaki en mükemmel besin olan anne sütünün, bir annenin yeni doğmuş bebeğine verebileceği ‘ilk ve en değerli armağanı’ olduğunu kaydetti.

Anne sütünün bebekler için ilk 6 ay mükemmel tek gıda olduğunu vurgulayan Akdağ,

“Allah’ın insanlara bahşettiği mucizevi bir besin olan ‘anne sütü’ bebeklerimizi sayısız hastalıklardan korurken, ülkemizde sağlıklı bir neslin yetişmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Her annenin bebeğine yetecek kadar sütü mutlaka vardır. Bebeklerimize ilk 6 ay anne sütünden başka besin verilmemeli ve 6.aydan sonra ek gıdalar yine anne sütü ile birlikte verilmelidir.

Anne sütü ile doğru emzirmenin başlatılması ve başarıyla sürdürülmesinin en önemli unsuru; annelerin doğum öncesi, doğum sırası ve sonrasında sadece aileleri ve toplum tarafından değil, bütün sağlık sistemi tarafından etkin olarak bilgilendirilmesidir” diye konuştu.

Bakan Akdağ, bütün bebek ve çocukların, sağlıklı olmak ve sağlığını korumak için ‘yeterince beslenme hakkına’ sahip olduğunu belirterek, ‘emzirme’nin bebek ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntem olduğunu sözlerine ekledi.