14 Aylık Çocuk - Dinleme ve İlgi

Bebeğinizle birlikte kitap okumaya devam edin. Resimler ve kelimeler ilgisini çekmeye devam edecektir. Sizle beraber sayfaları çevirir. Oyuncaklarını onunla birlikte dizin, düzenleyin ve devirin. Oyun bittiğinde, birlikte toplayarak oyuncakları kutusuna kaldırın. Eğer kâğıt ve kalemi şimdiye kadar vermediyseniz, bu ay mutlaka verin. Bebeğinize vücudunu tanıtmaya çalışın. “Gözlerin nerede? Bunlar göz.” “Ellerin nerede?” “Burada” gibi sözler söyleyerek ayna karşısında oynayın ve doğru bildikçe onu alkışlayın. Sizi ilgiyle dinleyecek ve takip edecektir.


14 Aylık Çocuk - Anlama

Bebeğinize bazı şeyleri yapmaması yönünde talimat veriyorsanız “Hayır” kelimesini acil durumlar ve gerçekten yapılmaması gereken şeyler için kullanmayı deneyin. Böylece "hayır" kelimesi onun zihninde çok güçlü bir tepki ve sıra dışı bir durum olarak yerleşecektir. Eğer evde top oynamasını istemiyorsanız, top oynadığında “hayır” diye bağırmak yerine, “topu dışarda atarız, ama evdeyken yuvarlarız” diyerek ona bir seçenek ve yönlendirme sunun. Olumlu yaklaşımınız, birkaç defadan sonra yerine ulaşacaktır ve bebeğiniz sizi anlayacaktır.

14 Aylık Çocuk - Sesler ve Konuşma

"Hayır" demesini engellemek için, ona "hayır" diye cevaplayabileceği sorular yerine, seçenekler sunun. Örneğin “elma suyu mu, portakal suyu mu istersin?” diye sorun. Fakat çocuğunuzun bunun bir kandırmaca olmadığını anlaması ve size uyum sağlaması için, tercih sorunuzun iki şıkkı da gerçek olmalıdır. Eğer portakal suyunuz yoksa onu tercihin bir şıkkı olarak kullanmayın. Genellikle birini seçecek ve seçimini söyleyecektir. Bebeğiniz bu aylarda her şeye itiraz etmeye başlayabilir. “Hayır” kelimesini ilk defa 13-14 ay civarında duyabilirsiniz. Bu genelde erken bir dönem olsa da bazı bebeklerde gerçekleştiğine rastlanmıştır. Kendi benliğini ve bağımsızlığını fark ettikçe, bunu pekiştirmek için “Hayır” kelimesine sığınabilir. Ne sorarsanız sorun, cevap olarak “hayır” duyabilirsiniz. Hiç şaşırmayın ve endişelenmeyin. Bu durum normaldir ve geçicidir.

14 Aylık Çocuk - Sosyal Yetenekler

Bebeğiniz elektrik süpürgesinin sesinden, yabancılardan, banyodan, karanlıktan korkabilir. Daha önce korkmadığı şeylerden korkup, rahatsız olduğunu görebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız olayı dramatikleştirmeyin ve olabildiğince normal davranın. Olayı büyüterek fobisini beslemeyin. Örneğin elektrik süpürgesinden korkuyorsa onu salonun ortasında bırakın. Zamanla onu keşfeder ve korkulmayacak bir şey olduğunu anlar. Eğer banyoya karşı fobi geliştirdiyse, boğulma refleksini tetikleyen “baştan aşağı su dökme” ve yüz yıkama faslını bir süre erteleyebilirsiniz. Ya da banyo yaptırırken, ilgisini çekecek yeni bir oyuncakla ilgisini dağıtmayı deneyebilirsiniz. Giden kişilere “bay bay” yapabilir. Geldiklerinde ise sevinçle karşılayabilir. Bebeğinizin kendini beslemesine izin verin. Ona uygun kaşık, çatal ve yemek kabı alın. Bebeğinizden çorap gibi ağır olmayan eşyaları getirmesini isteyebilirsiniz. Ya da kitap okuyacaksanız, kitabı kendisini seçmesini ve size getirmesini isteyin. Kendisine uygun olan ağırlıkta işlerde, size yardımcı olmak onu mutlu edecektir. Size yardımcı oluğunu görürse, büyük bir başarı hissiyle dolup taşar. Bunlar hem ilişkinizi geliştirir, hem kendine güvenini artırır, hem de evdeki rolünü oturtarak, bir birey olarak becerisini ve hayata uyum sağlama yeteneklerini artırır. Kendini fark etmesi çok önemlidir. Çocuğunuzun küçük de olsa bazı şeyler yapmasını sağlayın. Size yardımcı olmak istediğinde ona “yapamazsın, edemezsin” diye kızmayın. Azı dişleri huzursuzlukların temel kaynağı olabilir. Çıkması 19. aya kadar da sarktığı görülen 14-15 ay azı dişleri uykusuz gecelere davetiye çıkarabilir. Bunlar damağın arkasında yer alan, çift ucu olan, çiğnemeye yardımcı büyük dişlerdir. Eğer bebeğinizin çok ağrısı varsa doktora danışın. Size yaşına uygun ağrı kesicilerden önerebilir. Diş etlerini ovmak, soğuk diş halkası ya da bisküvileri koymak yardımcı yöntemler olabilir. Ne yapacaksanız, mutlaka doktor kontrolünde yapmayı unutmayın.

14 Aylık Çocuk - Diğer Değişiklikler

Bebeğiniz için elleriyle yemek yemek, onun için heyecan verici bir deneyimdir. Kendi yemeğini kendisi yemek ister. Uygun ortamı hazırlayın ve bunu yapmasına izin verin.

14 Aylık Çocuk - Aşılar

18. aya kadar herhangi bir aşı bulunmuyor.