22 Aylık Çocuk - Dinleme ve İlgi

Oyun hamurları bebeğiniz için harika oyuncaklardır. Bebeğinize zarar vermeyecek içerikteki hamurları tercih etmeniz önemlidir. Çeşitli direktifler verin, örnekler gösterin, hayal gücünü geliştirmesine yardım edin. Sizi ilgiyle dinleyecek ve talimatlarınızı uygulayacaktır. Ne yaptığını tarif ederek, onun eylemlerini destekleyin. Böylece hayal güçleri ve taklit etme becerileri de gelişir. Pekiştirmeler, onun duygularını geliştirmeye yardım eder. Ayrıca kendi fikirleriyle ortaya çıktığında, takdir görmek, kendi başına başarabildiklerini fark etmesini ve kendisine güvenmesini sağlar. Daha önce beğenmediği gıdaları, biraz değiştirin, karıştırın, güzel bir sunumla tekrar sunun. Bir noktada mutlaka hoşlanacaktır. Damak tadı bu aylarda daha da gelişir, seçenekleriniz artar.


22 Aylık Çocuk - Anlama

Bebeğinizin farklı hobiler geliştirebilmesi ve farklı meslekleri tanıyabilmesi için ona değişik oyun setleri alın. Bırakın bebeklerle de arabalarla da oynasın. Bu onun kişiliğini tayin etmeyecektir. Sadece daha fazla şeyi keşfetmesini ve öğrenmesini sağlar. Bu yaşlarda bebeğinizin beklentileri giderek artar ve ilginize olan ihtiyacı çoğalır. Ona meşgul olduğunuz zamanları, güzel bir dinle açıklayın ve izin isteyin. Tamamen ilgilenmemek yerine, göz ucu ile de olsa ilgilendiğinizi belli edin. Ona ne zaman işin biteceğini söyleyin fakat anlamasını beklemeyin. Çünkü zaman kavramı henüz oluşmadı. Yine de bir durum olduğunu anlayacak ve size müsaade edecektir. Bazen bazı şeyleri yapamamanın da normal olduğunu, başarısızlığın dünyanın sonu olmadığını bebeğinize anlatın. Çabasını takdir edin. Yardım isteyip istemediğini sorun, istiyorsa yardım edin. İstemiyorsa ısrarcı olmayın.

22 Aylık Çocuk - Sesler ve Konuşma

Bebeğiniz bu aylarda her hafta ortalama 2 yeni kelime öğrenir. Kelime haznesinde 25 -50 kelime bulunur. Önceki aylarda konuşmaya başladıysa, bu ay çok soru soracaktır.

22 Aylık Çocuk - Sosyal Yetenekler

Bebeğiniz bu aylarda meydan okuyan hareketler gösterebilir. Bu yaşlarda çocuklar yeni şeyler deneyip başaramadıklarında hırçınlaşabilirler. Zihinlerindeki plana uymayan durumlar onları öfkelendirebilir. Hemen müdahale etmeyin, kendi çözüm yolunu bulması için ona fırsat tanıyın. Olmuyorsa yardım teklif edin, onun yerine yapmayın, birlikte yapın. Bebeğiniz hayali bir bardağa çay doldurarak size getirebilir, mutfaktaki eşyalarla sizin gibi yemek yapabilir. Bunlar, sosyal ve duygusal gelişimi, kişilik çatılarını, rolleri ve bireyselleşmeyi sağlayan taklit oyunlardır. Sembolik oyunlar, hayal gücünü geliştirir. Daha büyük yaşlardaki çocuklarla birlikte oynarsa, onların yapabildiklerine karşı hayranlık besleyecek ve özenecektir. Çok zenginleştirici bir öğrenme deneyimidir. Kendisine yakın yaştaki bir çocuğun davranışlarından, inanılmaz bir hızda yeni şeyler öğrenebilir.

22 Aylık Çocuk - Diğer Değişiklikler
Beşikten yatağa geçmek, hem siz hem de çocuğunuz için çok büyük bir gelişme olup, büyüdüklerini anlamaları açısından onlar için çok önemlidir. Büyük kardeşin yatağına geçmek çok hoşlarına gidebilir. Bazıları da beşiklerinden ayrılmak istemez. Çocuğunuz buna uygun durumdaysa onu destekleyin. Emniyet yeni yatak seçiminde en önemli faktörlerden biridir. Kilitli, korkuluklu yatakları geçiş aşaması için kullanabilirsiniz. Ortopedik ve sağlıklı olmasına da azami dikkat gösterin. Korkuluğu aşma ihtimallerine karşı, yere yumuşak bir halı ya da minder koyun. Bir anda emrivaki yapmak yerine açıklayın. Yeni yatağında güzel nevresimler, oyuncaklar koyun. Rutini değiştiyse, taşındıysanız, yeni bakıcı geldiyse veya buna benzer rutin bozan durumlar varsa yeni yatak için onu zorlamayın. Evi incelemek için, sizi bulmak için, korktuklarınızda yanınıza gelmek için yataktan çıkabilirler. Çocuk telsizini bu yaşlarda da kullanarak, odasını kontrol altında tutabilirsiniz. Gece aniden kalkmalarına karşın, yattıklarında yerde ayaklarına batacak nesneler bırakmayın. Bebeğiniz henüz bezsiz gezmeye hazır olmayabilir. Sizi tuvaletteyken izleyebilir ya da bez değişim zamanını kendisi söyleyebilir. Hatta tuvaleti geldiğini söylediğinde, kontrol ederseniz bezinin kuru olduğunu bile görebilirsiniz. Belirtiler, tam olarak hazır olduğunu göstermez fakat deneyebilirsiniz. Oturak alıp, tuvalette incelemesini sağlayın. Resim çizmek hem hayal gücünü hem el becerilerini geliştirir. Bazıları kâğıdı haşin hareketlerle kullanır, bazıları daha kontrollüdür. Onun tarzına müdahale etmeyin. Fakat nasıl çizmesi gerektiğini güzel bir dille anlatabilirsiniz. Bebeğinizin evin içinde sizi ve günlük işlerinizi takip etmesine yardımcı olacak oyunlar kurun. Küçük bir alışveriş arabası alın, markette sizi taklit etmesini sağlayın. Değişiklik yaparken zamanlamaya dikkat edin. Onu alıştırarak yeni yatağıyla tanıştırın. Ressam sehpası, sağlığa uygun boyalar bebeğinizin gelişimi için idealdir. Oyuncaklar arasına müzik aletleri, spor aletleri, resim aletleri ekleyin. Bu hem motor becerilerini geliştirecek hem de bu dallara olan ilgisini artıracaktır.

22 Aylık Çocuk - Aşılar

Gecikmiş bir aşınız yoksa 2 yaşına kadar herhangi bir aşınız yok.