18 Aylık Çocuk - Dinleme ve İlgi

Bebeğinizle birlikte vakit geçirmeniz ve onunla bir şeyler yapmanız, öğrenme ve yeni beceriler geliştirme kabiliyetine inandığınızı gösterir. Özgüveni geliştikçe, sizin bu desteğinize ve saygınıza ihtiyaç duymaya yine de devam edecektir. Yaptığını beğenmesiniz bile, ona sevginizin azalmadığını hissettirin. Ondan çok şey beklediğinizi bilecek, ama sevginizin azalmadığını fark ederek kendine daha çok güvenecek, doğrusunu yapmak için tekrar deneyecektir. Yaptığınız her aktivitede ona seçenek sunun; Oyun oynarken, yemek yerken, giyinirken… Bu hem dil becerisini geliştirir, hem de itiraz ihtimali azalır. Çok fazla seçenek kafasını karıştırır, sizin de sabrınızı zorlar. O mu bu mu diye sormak yeterli olacaktır. Üzerinde düşünür ve öyle karar verir.


18 Aylık Çocuk - Anlama

Bebeğinizle oynarken oyuna heyecan katın fakat zorluğu abartmayın. Yenilgiler için onu eleştirmeyin çaba ve başarılarını övün. Tekrar denemenin önemini anlatın. Oyunun kurallarını hayal gücünüzle, biraz da çocuğunuzun mizacına göre değiştirebilirsiniz. Fakat her şeyin istediği gibi olmayacağını, zorluklarla mücadele etmek gerektiğini ona hissettirin. Oyunlar onlar için hafif, yaratıcı ve eğlenceli olmalıdır. Mesaj kaygısı güderek bu özellikleri de göz ardı etmeyin. Bebeğinizin bu aylarda renkler konusunda farkındalığı oluşmaya başlar. Herhangi bir durumu zihninde canlandırıp, ona göre hareket edebilir. Bu zamana kadar baktığınız kitapların bunda çok büyük etkisi olmuştur. Kitaplarla ilgili sorduğunuz soruları cevaplar, sunulan seçeneklerden birini seçebilir, parmağıyla gösterebilir. Ona duygularıyla nasıl başa çıkacağını öğretin. Yardımcı olun, dinleyin. Oyuncağına kızdıysa, sevecen bir şekilde tutarak tekrar deneyin ya da değiştirin. Duygularına değer verdiğinizi görünce, onunla başa çıkmayı öğrenecektir. Çocuğun karakter gelişimi için sağlam bir temel oluşturmak çok önemlidir.

18 Aylık Çocuk - Sesler ve Konuşma

Bebeğinizin konuşabildiği kelime haznesi 10-20 arasındadır ama bebekten bebeğe bu durum farklılık gösterebilir.

18 Aylık Çocuk - Sosyal Yetenekler

Yeni şeyleri denemek ve başarısız olmak, bebeğinizin yenilgi hissine kapılmasına ve cesaretinin kırılmasına neden olabilir. Oyunların çocuğunuz için eğlenceli bir öğrenme aktivitesi olduğunu unutmayın. Kaybetmeyi öğrenebilir, ama kazanabileceğini de bilmelidir. Onun sürekli kaybederek, kendine güvenini kaybetmesine neden olmayın. Bebeğiniz sevdiği ve tanıdığı kişilere selam verebilir, kucaklaşabilir. Yabancılara karşı utanma davranışı gösterebilir. Bu aylarda bebeğiniz genelde kendi yemek yemek ister, döke saça yemeyi sever. Kendi kendine yiyip içmesine müsaade edilmelidir. “Benim” ve “ben” kavramını anlar. Tuvaletini yaptığını fark edebilir ve sizi bu konuda bilgilendirmeye başlayabilir. Bebeğiniz inatçı davranışları sürdürebilir. Bazen anneye, bazen babaya düşkünlük gösterebilir, bu durum günden güne dahi değişkenlik gösterebilir. Yapmak istediği bir şeyi yapamadığında, bir oyuncağı çalıştıramadığında ya da bir şeye erişemediğinde kızabilir, oyuncağı fırlatabilir, hırçınlaşabilir. Böyle durumlarda onunla konuşup “Buna sinirlendiğini biliyorum” diyerek, onu anladığınızı gösterin. Öfkesinin anlaşıldığını ve fark edildiğini görmek, onu sakinleştirir. Bu dönemlerde duyguları çok fazla ve değişkendir. Aniden mutsuzlaşabilir, bir anda çok mutlu olabilir, heyecanlanabilir ya da durgunlaşabilir. Her defasında duygularının isimlerini söyleyerek, bunları öğrenmesine ve fark etmesine yardımcı olun. Özgüven, sağlam bir karakterin en temel unsurlarından biridir. Kendi hakkındaki düşünce, his ve fikirleri, onun özgüvenini oluşturur. Kendisini sevmeli, önemli ve muktedir olduğunu bilmelidir. Ona bu düşüncelerin oluşması konusunda yardımcı olun. Sizin sevginizi hissetsin, kendisini daha çok sevsin. Başarılarını takdir edin, kendisini yetersiz hissettirmeyin. Değer verdiği kişilerin olumlu davranışları, kendisini yetenekli ve değerli görmesine yardımcı olur.

18 Aylık Çocuk - Diğer Değişiklikler

Bebeğinizin oyun oynarken aşırı derecede yorulmamasına ve sıkılmamasına özen gösterin. Onu oyun için dahi olsa zorlamayın. Bebeğinize renkli kalemler ve üzerine serbestçe çizebileceği müsvedde kâğıtlar verin. Bunun için özel bir alanı olsun. Gerektiği gibi çizip boyayabilir. El becerisi ve soyut düşünme becerisi erkenden gelişmeye başlar. Bebeğinizin büyüme hızı bir anda artış gösterebilir, daha hızlı yürüyebilir, düşmeden dilediği yöne, dilediği gibi gidebilir. Koşabilir, zıplayabilir, merdiven çıkabilir, tırmanabilir. Aynı anda iki iş yapabilir, elinde oyuncaklarını tutarken, koşabilir. Oturmak istemez ama bir anda yorulup, kucağınıza almanızı isteyebilir. Bu, büyüme atağı yaşanan bir dönemdir. Bebeğinizle saklambaç oynamaya devam edin, fakat gerçekten sizi bulmasını ya da onu bulmayı sağlayın. Kovalamaca oynayın. Parkta ya da evde, onu yakalayacağınızı söyleyin, yavaş yavaş kovalayın. Yakaladığınızda gıdıklayın, kucaklayın, sevgi gösterisinde bulunun. Bu onun çok hoşuna gidecektir. Sonra da siz kaçın, o sizi yakalasın. Bu oyunu o kadar çok sever ki, sık sık tekrarlamak ister. Bebeğiniz oyuncaklardan dengeli kuleler yapabilir. Bu aylar kafes tipi beşik veya yataktan, normal yatağa geçmek için uygun bir dönem olabilir. Bir dönem, düşme tehlikesine karşı yere yumuşak bir yüzey koyabilirsiniz. Eğer kardeş geldiği için, büyük kardeşin yatağını değiştirip, beşiği küçüğe verirseniz, büyük kardeş bundan hoşlanmaz ve kardeşinin gelişini yadırgar. Böyle bir şeyi mutlaka doğumdan önce yapın.

18 Aylık Çocuk - Aşılar

  • DaBT-IPV-Hib / 5’li Karma Aşı Rapel Dozu
  • OPV / Çocuk Felci Damlası 2. Doz
  • Hepatit A Aşısı 1.Dozu